Gry planszowe wielu z nas mogą wydawać się reliktem przeszłości. Większość z nas gry planszowe kojarzy bowiem z popularnym chińczykiem lub też wszelkimi odmianami gier biznesowych, w które grywaliśmy będąc dziećmi. Jednocześnie, prawdopodobnie większość ma wrażenie, że gry planszowe musiały odejść w niepamięć, kiedy na popularności zyskały gry komputerowe, czy też gry na konsolę. Poniższy tekst udowodni, że wcale tak się nie stało.

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

sklep z grami planszowymiJeśli wydaje się nam, że gry planszowe są doskonałą rozrywką tylko dla dzieci, każdy sklep z grami planszowymi dość szybko będzie w stanie wyprowadzić nas z błędu. Wystarczy jedna wizyta w dowolnym sklepie z grami planszowymi i rozmowa z osobą, która tam pracuje, by dowiedzieć się, że to wcale nie dzieci są najczęstszymi klientami tego typu sklepów, ale osoby dorosłe, pracujące i poszukujące odskoczni od swojego życia. Okazuje się bowiem, że gry planszowe obecnie konstruowane są w taki sposób, by stawały się doskonałą rozrywką w gronie przyjaciół i znajomych. Posiadając gry planszowe zyskujemy doskonały pretekst do spotkania z naszymi najbliższymi. Jednocześnie jest to rozrywka, która daleka jest od korzystania z najnowszych technologii, sprzyja więc naszemu odpoczynkowi i poruszeniu zupełnie innych struktur naszego mózgu do myślenia. Gry planszowe obecnie, najogólniej możemy pewnie podzielić na gry imprezowe, które wymagają od nas szybkiego myślenia, spostrzegawczości, a często również kreatywności, a także na gry fabularne, strategiczne, gdzie konieczne jest planowanie i przyjmowanie odpowiedniej strategii gry. Ten pierwszy typ gier doskonale sprawdza się podczas różnorodnych imprez ze znajomymi, gdzie chcemy zintegrować towarzystwo. Gry imprezowe są grami, których rozgrywki mają miejsce pomiędzy poszczególnymi zawodnikami lub też pomiędzy drużynami. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy dobrać grę, która będzie sprzyjała okolicznościom spotkania i preferencjom towarzystwa. Gry drużynowe często opierają się na wiedzy, intuicji lub umiejętnościach rysowania czy też pokazywania. Wszystko to składa się na duże ilości śmiechu i ogólnej swobody.

Gry fabularne, które znajdziemy wśród planszówek, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku posiedzeń o spokojniejszym charakterze. W przypadku gier tego typu konieczne jest odpowiednie skupienie się i logiczne myślenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie odnieść zwycięstwo. Gry te są niezwykle rozwijające i doceniane są w towarzystwie, które bardzo dobrze się ze sobą zna. Dzięki temu w rozgrywce bazujemy też na wiedzy związanej z przeciwnikami.