Toaleta w każdym domu jest miejscem o którym za wiele się nie mówi, niespecjalnie zwraca uwagę, ale jednak spędza w nim sporo czasu i odwiedza kilka razy dziennie. Dbamy o jej czystość i higienę, warto jednak również by była miejscem przyjemnym dla oka. Obok odpowiednio wykończonych ścian i podłogi oraz dopasowanego sanitariatu, ważne są również dodatki, nie tylko te poprawiające estetykę czy zapach, ale również funkcjonalność i wygodę – dobrym przykładem staje się deska sedesowa.

Rodzaje desek wc

deski wcKiedy zachodzi konieczność zakupu nowej deski sedesowej, czy to z powodu awarii poprzedniej, czy po prostu chęci wymiany, nie bardzo wiemy jak się do tematu zabrać. Przede wszystkim warto zmierzyć kilka toaletowych wymiarów, bo raczej chodzenie ze starą deską po sklepach nie należy do najlepszych zwyczajów. Deski wc występują w różnych rozmiarach – szerokościach i długościach, kształtach – półokrągłych, owalnych, z różnym profilowaniem, a przede wszystkim z różnym sposobem mocowania – rozstawem śrub, ich odległością od krawędzi, długością. Warto zatem zmierzyć szerokość i długość deski lub ustępu, jeżeli starej deski nie posiadamy oraz rozstaw śrub mocujących i głębokość wraz ze średnicą otworów na te śruby. Istotne też jest naszkicowanie kształtu deski miski toaletowej – rzut z góry, by wiedzieć jakie deski mogą pasować. Kiedy już uporamy się z wymiarowaniem, zastanówmy się nad funkcjonalnością. Oczywiście możemy postawić na najtańszą plastikową deskę, ale skoro już wymieniamy coś na nowe, może warto zainwestować w wygodę i design? Deska może mieć funkcję wolnego opadania, która eliminuje problem hałasu przy zamykaniu. Warto też by łatwy był jej demontaż do czyszczenia, co zdecydowanie poprawia higienę w toalecie. Jeżeli mamy małe dzieci można zastanowić się nad deską podwójną, z częścią dla maluchów. Istotny jest też materiał wykonania – plastik, duroplast a może drewno, oraz rodzaj zawiasów – z tworzywa czy stalowe. Na koniec jeszcze trzeba podjąć decyzję o wyglądzie i kolorze.

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie aspekty doboru idealnej deski sedesowej, możemy cieszyć się z jej wyglądu i użytkowania na co dzień. Gdybyśmy mieli jakieś problemy z wyborem, warto poradzić się sprzedawcy – zawsze służą pomocą i rozwieją wszelkie wątpliwości, jednocześnie doradzając produkty które są najczęściej wybierane przez klientów i się sprawdzają. Jeżeli zakupu planujemy dokonać w sieci, zwykle również istnieje możliwość skorzystania z fachowej porady, a dodatkowo dochodzi opcja ewentualnego zwrotu przy nietrafionym wyborze.