Wykonanie każdego projektu wymaga po pierwsze wiedzy umiejętności oraz wytrwałości. Często zdarza się tak, że weźmiemy się za coś i trudności pojawiające się w procesie realizacji w bardzo skuteczny sposób zniechęcają nas do dalszego działania. Weźmy za przykład remont pokoju. Niby nic trudnego, można bez problemu wykonać go samemu, ale jak przychodzi co do czego okazuje się, że jednak wszystko nie jest takie proste. Największą trudność sprawiają wykończenia, które mają bardzo duży wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Na szczęście istnieją rzecz, które ułatwiają nam pracę.

Wykończenia przy pomocy listw przyokiennych

listwy przyokienneMalując pokój wszystko jest fajnie na dużych płaskich powierzchniach. Możemy bez większych problemów nakładać farbę przy pomocy wałka i wszystko będzie wyglądać dobrze. Problemy zaczynają się, gdy musimy oddzielić ściany od sufitu lub okien. Musimy zamienić wałek na pędzel i powoli nakładać farbę, by na pomalować przez przypadek powierzchni, która nie miała być w tym kolorze. Tak to wygląda zazwyczaj. A co jeśli powiem wam, że wcale tak nie musimy robić? Nie musimy domalowywać każdego centymetra ściany, a niepomalowane miejsca zakryć listwami. Listwy przyokienne mają dwie największe zalety. Pierwszą z nich jest to, że bardzo ciekawie i estetycznie wyglądają. Nadają całemu pomieszczeniu ciekawego wyglądu. Drugą dość ważną zaletą jest to, że ułatwiają nam pracę. Standardowa listwa przyokienna ma od centymetra do kilku centymetrów szerokości. To, jaką listwę wybierzemy zależy tylko od naszych preferencji, jest to rzecz gustu. Przyjmijmy, że wybierzemy listwę o szerokości pięciu centymetrów. Jest to jedna z szerszych, dostępnych w budowlanych sklepach sieciowych listw. Dzięki niej nie musimy martwić się o to, aby dokładnie domalować ścianę aż do linii ramy okiennej. Wystarczy, że zrobimy to na odległość około czterech centymetrów, a następnie przykleimy wcześniej wspomnianą listwę. Malowanie stanie się dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne. Wybór listw jest bardzo szeroki, do wyboru mamy listwy drewniane, plastikowe, a także styropianowe. Zupełną dowolność mamy również w wyborze kolorów list, możemy wybrać w jakiejś konkretnej barwie lub takie do pomalowania własnoręcznie.

Listwy oddzielające okna od ścian używane są w wykończeniówce już od bardzo długiego czasu. Nie musimy się jednak martwić o to, że przez takie listwy nasz pokój będzie wyglądać staromodnie, ponieważ wygląd i sposób tych elementów stale się zmienia, można powiedzieć, że idzie z duchem czasu. Listwy kupuje się na metry bieżące, w zestawie zazwyczaj dołączony jest odpowiedni klej montażowy. Jeśli zdarzy się, że takiego kleju nie będzie, musimy dokupić go osobno, ponieważ w inny wypadku nie zamocujemy listw.